Leki dla ryb w akwarium morskim

Dzięki hodowli akwariowej coraz lepiej poznajemy potrzeby zwierząt morskich. Potrafimy zdiagnozować wiele chorób. Znany ich przyczyny i możemy stosować skuteczne leki. Niestety wielu schorzeń nie da się wyleczyć z prosty sposób, dlatego tak ważną rolę odgrywa kwarantanna i  profilaktyka.

Profilaktyka

Większość problemów zdrowotnych w akwarium morskim, to wynik nieprawidłowych warunków, w których były lub są przetrzymywane zwierzęta. W każdym zbiorniku morskim, a więc i w akwarium znajdują się patogeny. Jednak w większości wypadków, nie wywołują one objawów chorobowych, wiele zależy od parametrów wody i ogólnej kondycji zwierzęcia. Jeśli odporność organizmu zostanie zachwiana np. na skutek gwałtownej zmiany parametrów niedoboru witamin czy z innej przyczyny, patogeny przystępują do akcji, rozwija się choroba. Bakterie czy pasożyty, oraz inne mikroorganizmy chorobotwórcze mogą zostać zawleczone do akwarium, razem z żywym i mrożonym pokarmem, wodą ze sklepu, nowymi rybami czy koralami, które nie przeszły kwarantanny. Podstawą zdrowia organizmów wodnych jest zdrowe środowisko. A więc odpowiednia temperatura, możliwie stałe parametry, odpowiednie pokarmy i oświetlenie. Znaczenie ma także ilość zwierząt w danym zbiorniku i filtracja dostosowana do potrzeb obsady. Niezbędna jest także wnikliwa obserwacja mieszkańców akwarium i reagowanie na ich niepokojące zachowanie. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych, wskazany jest kontakt z doświadczonym hodowcą i lekarzem weterynarii - diagnostą chorób ryb. Mając informację o jednostce chorobowej niezwłocznie przystępujemy do leczenia. 

Leczenie

Największe problemy sprawia leczenie koralowców. Zwykle przeprowadza się kąpiele profilaktyczne w przeznaczonych do tego celu środkach dezynfekcyjnych. Oczyszczają one powierzchnię koralowców i zmniejszają ryzyko infekcji. Zapobiegają: martwicy tkanek, bieleniu koralowców, grzybicy, AEFW, Brown Jelly Syndrome. Kąpiele stosujemy u nowych koralowców w trakcie kwarantanny. Głównym problemem w akwarium morskim są pasożyty zewnętrzne, które często możemy zaobserwować gołym okiem. Drugą grupę stanowią pasożyty wewnętrzne, których obecność sugeruje wygląd i zachowanie ryby. Możemy je wykryć podczas badań laboratoryjnych. Niemniej groźne są choroby bakteryjne i infekcje mieszane. Aktualnie dysponujemy sprawdzonymi lekami, na większość chorób, nękających zwierzęta morskie. Ale wymierne efekty w leczeniu możemy uzyskać tylko, jeśli znamy przyczynę choroby, a leki zastosujemy odpowiednio szybko i w prawidłowej dawce. Leki dawkujemy zwykle do wody, dlatego trzeba zwrócić uwagę czy mogą być one stosowane w akwarium, czy też leczenie należy przeprowadzić w osobnym zbiorniku. Część leków, zwłaszcza dla dużych ryb, może być podawana z pokarmem bezpośrednio do pyska.  Po udanej kuracji warto zastosować węgiel aktywny, aby usunąć resztki leków i ich metabolity. Nasi eksperci morscy są do waszej dyspozycji na Trzmiel.com.pl

 

  • nowość
PolypLab Medic 33g Preparat do zwalczania ospy PolypLab Medic 33g Preparat do zwalczania ospy
Producent: PolypLab

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 229,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium