Grzałki do akwarium

Większość zwierząt żyjących w akwariach pochodzi z ciepłej strefy klimatycznej. Ryby, płazy, gady, mięczaki i skorupiaki to zwierzęta zmiennocieplne. Oznacza to, że nie potrafią same ogrzać czy ochłodzić swoich organizmów. Do normalnego funkcjonowania i bycia zdrowym potrzebują źródła ciepła. A dobowy tryb życia dostosowują do temperatury otaczającego je środowiska. Jeżeli jest ona odpowiednia, są zdrowe i chętnie się rozmnażają. W zbyt niskiej lub zbyt wysokiej chorują, a w ekstremalnych niestety giną. Skrajnie niekorzystne dla ich organizmów są duże dobowe wahania temperatury. Ale temperatura to także istotny czynnik w hodowli roślin. Tylko w optymalnym jej zakresie uczestniczą aktywnie w fotosyntezie kwitną i wypuszczają nowe liście. W zbyt wyziębionym zbiorniku szybko marnieją. Do niedawna ogrzewanie naszych domów było bardzo niedoskonałe i utrzymanie tropikalnych ryb zwykle kończyło się fiaskiem. Dziś co prawda dysponujemy rewelacyjnymi systemami grzewczymi, ale komfortowa dla ludzi temperatura w wielu przypadkach jest zbyt niska dla zwierząt akwariowych. Poza tym przebywając w domu możemy dokładnie monitorować temperaturę wody w akwarium, problem pojawia się w wypadku awarii systemu centralnego ogrzewania, podczas naszej nieobecności. Dlatego w miarę rozwoju akwarystyki powstały dokładne i wydajne urządzenia regulujące temperaturę zbiorników wodnych, potocznie nazywane grzałkami.

Grzałka do akwarium

Grzałki dzielimy ze względu ma miejsce w którym działają. Na zewnętrzne, wbudowane w filtr kubełkowy lub umieszczone na wężu doprowadzającym do niego wodę. Oraz wewnętrzne zanurzone bezpośrednio w akwarium. Te ostatnie mogą być całkowicie zatapialne, tak że na zewnątrz wystaje jedynie kabel zasilający, ta ostatnia jest najczęściej wybierana przez akwarystów. Grzałki dostępne na rynku w przeważającej większości posiadają wbudowany termostat, w przypadku jego braku grzałkę należy podłączyć do urządzenia sterującego temperaturą, jest nim termoregulator.

Grzałka z termostatem do akwarium

Grzałka powinna być dostosowana do wielkości akwarium zarówno pod względem wielkości jak i mocy. Zbyt mała grzałka do akwarium 100 l powoduje ciągłą pracę, a zbyt duża grzałka do akwarium 25 l w wyniku awarii termostatu doprowadzi do przegrzania wody. Grzałka o zbyt dużych gabarytach po prostu nie zmieści się w akwarium. Dodatkowym urządzeniem niezbędnym w każdym ogrzewanym zbiorniku jest termometr którym kontrolujemy temperaturę wody. Jedne i drugie dostępne są w sklepie Trzmiela

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium