Grzałki do akwarium morskiego

W akwariach morskich hodowane są zwykle zwierzęta pochodzące z ciepłej strefy klimatycznej. Na dodatek są to organizmy zmiennocieplne, które do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej temperatury otoczenia. Aby zapewnić im odpowiednie warunki podgrzewamy wodę w zbiorniku przy pomocy grzałki.

Czy grzałka do akwarium jest potrzebna?

Część zwierząt morskich znosi dobowe wahania temperatury i dostosowuje do nich swój rytm dnia. Ale zmiany nie mogą być gwałtowne. Szkodliwe są zarówno zbyt wysokie jaki i zbyt niskie temperatury. Niska temperatura osłabia odporność i przyczynia się do powstawania chorób, zbyt wysoka niekorzystnie odbija się na samopoczuciu zwierząt i może doprowadzić do ich śmierci. Natomiast komfortowe dla danego gatunku warunki cieplne sprawiają, że zwierzęta są zdrowe, prawidłowo się rozwijają i chętnie się rozmnażają. Temperatura ma także wpływ na organizmy fotosyntetyzujące, które w niekorzystnych warunkach nie produkują tlenu. Wyziębienie lub przegrzanie zbiornika prowadzi do jego zagłady. Temperatura panująca w naszych mieszkaniach zwykle uniemożliwia samoistne przegrzanie akwarium, ale nie jest wystarczająca do utrzymania ciepłolubnych mieszkańców oceanów .  Aktualnie mamy do dyspozycji precyzyjne grzałki skonstruowane z myślą o akwarystyce morskiej, które skutecznie i bezpiecznie ogrzewają akwaria do pożądanej temperatury.

Rodzaje grzałek

Ze względu na miejsce zamocowania grzałki możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Grzałkę wewnętrzną umieszczamy w akwarium lub sumpie, zewnętrzną wpinamy w instalację hydrauliczną na zewnątrz akwarium. Większość grzałek wewnętrznych można całkowicie zanurzyć w zbiorniku, grzałki zewnętrzne pracują poza wodą. Współczesne grzałki zwykle mają wbudowany termostat ale mogą również współpracować z dodatkowym sterownikiem temperatury. Grzałkę bez termostatu koniecznie należy podłączyć do urządzenia sterującego temperaturą.

Jak wybrać grzałkę?

Grzałka z termostatem do akwarium musi pasować  do wielkości i pojemności zbiornika oraz wymagań hodowanych zwierząt. Istotna jest moc warunkująca szybkość nagrzewania wody w zbiorniku. Niedopasowana mała moc powoduje ciągłą pracę grzałki, zbyt duża w przypadku awarii termostatu w krótkim czasie może doprowadzić do przegrzania zbiornika. Grzałki o niewielkich rozmiarach bez trudu ukryjemy w akwarium i schowamy w przegrodach sumpa. Zbyt duża niepotrzebnie zajmuje miejsce, a być może nawet się tam nie zmieści. O wszystkich aspektach ogrzewania akwarium chętnie opowiedzą eksperci Trzmiel.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium