Filtry kubełkowe, filtry zewnętrzne do akwarium

Filtr w akwarium jest jego najważniejszym elementem. Jest sercem tego ekosystemu i od filtracji zależy nasze powodzenie w akwarystyce. To dzięki niej woda jest krystalicznie czysta, przezroczysta i natleniona. A ponieważ wszystkie organizmy w dużej części składają się z wody, jej jakość to wyznacznik komfortu ich życia. Naturalne procesy zachodzące  w akwarium prowadzą do powstawania detrytusu. W skład mułu wchodzą: przetrawione pokarmy, czy niedojedzone resztki, rozkładające się rośliny, słowem wszystkie produkty przemiany materii. Pozostawione na stałe w wodzie doprowadziłyby do namnażania się szkodliwych bakterii, powstawania substancji toksycznych i katastrofy ekologicznej w miniaturze. Dlatego do akcji wkraczają filtry.

Jakie zadanie mają filtry do akwarium?

W akwarium filtr może być zamontowany zamontowane wewnątrz lub na zewnątrz akwarium, rozprowadza substancje odżywcze dla roślin, tlen, a także usuwa zbędne produkty przemiany materii i zanieczyszczenia mechaniczne. Dzięki ciągłemu ruchowi wody, w akwarium nie powstają martwe strefy i obszary o niskiej temperaturze.

Podział i zastosowanie filtrów

Istnieje wiele umownych podziałów filtrów akwariowych. Warto się z nimi zapoznać. Filtry możemy podzielić ze względu na miejsce ich zamontowania. Te działające pod taflą wody to filtry wewnętrzne, a zamontowane poza akwarium nazywamy filtrami zewnętrznymi. Oba typy mogą posiadać własne zintegrowane pompy lub należy do nich dokupić np. napowietrzacz. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy rozróżniamy filtry mechaniczne, których głównym zadaniem jest usuwanie cząsteczek widocznych w toni wodnej. Biologiczne odpowiedzialne są za zapewnienie optymalnych warunków dla bakterii nitryfikacyjnych. Chemiczne eliminujące szkodliwe związki takie jak NO2, NO3 i NH4 oraz PO4. Większość dostępnych na rynku filtrów akwariowych, dzięki starannie dobranym wkładom bez trudu realizuje wszystkie te zadania. W wielu gałęziach akwarystyki niezbędne są również filtry nie odpowiadające za bezpośrednie oczyszczanie akwarium. Przykładowo filtry odwróconej osmozy, umożliwiają przygotowanie wody o określonych parametrach, niezbędnych dla wymagających roślin i zwierząt.

Jaki filtr do wody akwarium wybrać?

Renomowani producenci opisując swoje filtry, zaznaczają do jakiej wielkości akwarium są one przeznaczone. W większości przypadków przyjmuje się, że skuteczny filtr to taki który jest w stanie przepompować całą objętość akwarium, 5 razy w ciągu godziny. Planując hodowlę ryb znanych z szybkiej przemiany materii, wybieramy filtr wody do akwarium o nieco większym przepływie niż sugeruje producent. Natomiast wiele gatunków pochodzących z wód stojących np. popularne bojowniki nie lubią gwałtownego prądu wody i przeznaczona dla nich filtracja w akwarium powinna być znacznie słabsza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w doborze filtra specjaliści Trzmiela służą fachową radą i pomocą.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium