Ogólne pokarmy dla ryb w oczku wodnym

Niezwykle ważnym aspektem utrzymania oczka wodnego jest optymalne żywienie ryb. Od niego zależy zdrowie mieszkańców, podwodnego świata ale również kondycja całego ekosystemu. Skład wielu pokarmów jest na tyle uniwersalny, że możemy nimi karmić większość ryb hodowanych w oczku. Ale w ofercie posiadamy również specjalistyczne pokarmy dedykowane poszczególnym gatunkom np. sterletom, czy karpiom koi.

Oczko wodne, karma dla ryb, a pora roku.

W zależności od pory roku temperatury i okresu wzrostu, ryby mają różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Istotna jest proporcja zawartych w karmie białek do tłuszczy. Sezon rozpoczynamy od mniej kalorycznych pokarmów, a w miarę wzrastania aktywności ryb wprowadzamy pokarmy bogate w białko. Pozwala to na spokojne przejście z zimowego letargu do pełnej aktywności letniej. Taki system karmienia dobrze wpływa na przyswajanie kramy i zapobiega powstawaniu nadmiernej ilości odchodów. Jednocześnie poprawia kondycję ryb i ułatwia utrzymanie czystości wody w oczku. Uwzględniając porę roku przyjmujemy, że w zimie ryby potrzebują o połowę mniej białek, niż w lecie. Latem stosunek ten powinien wynosić 4:1 a zimie 2:1. Nie znaczy to jednak, że musimy podawać więcej karmy. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup różnych karm o odpowiednim składzie. Zapobiega to obciążeniu organizmów ryb i poprawia działanie filtracji. Polecamy pokarmy, o różnej koncentracji składników, przypisane poszczególnym porom roku.

Jak wybrać karmę dla rybek do oczka?

Wybierając karmę bierzemy pod uwagę: temperaturę wody, wielkość i wiek ryb. Pamiętajmy wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się zapotrzebowanie pokarmowe. Odwrotnie jest w przypadku wieku i wzrostu. Zwiększone zapotrzebowanie mają ryby młode w okresie wzrostu. Wraz z wiekiem ilość potrzebnego pokarmu spada. Ważny jest także typ pokarmu i jego przyswajalność. Pokarm musimy dostosować do potrzeb żywieniowych wybranych gatunków. Ryby roślinożerne potrzebują pokarmu bogatego w składniki roślinne, np spirulinę. Dla ryb mięsożernych wybierzemy karmę z przewagą składników zwierzęcych. Warto mieć jedną podstawową karmę, którą możemy urozmaicać dodatkowymi, zawierającymi potrzebne suplementy. Pokarmy wybarwiające mogą zawierać aksantynę poprawiającą kolory ryb. Probiotyki i czosnek, będące składnikiem niektórych karm, wzmacniają odporność na infekcje oraz wspomagają procesy trawienia. Poza składem zwracamy uwagę na formę pokarmu. Część ryb żeruje we wszystkich warstwach wody, inne tylko w strefie przydennej lub tuż pod powierzchnią. Dla ryb dennych zalecany jest pokarm tonący, dla pozostałych unoszący się przy powierzchni wody. Niewłaściwy rodzaj karmy spowoduje, że ryby pomimo intensywnego karmienia nie pobiorą odpowiedniej ilości składników odżywczych, a to odbije się na ich kondycji. Jeżeli nie znasz potrzeb żywieniowych, ryb zamieszkujących Twoje oczko, zwróć się do ekspertów Trzmiel.com.pl.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium