Filtry glonowe

Filtr glonowy nazywany również Algae Scrubber (AS), Algal Turf Scrubber (ATS) czy glonoskrobaczką, został wynaleziony około 1970 roku, przez Dr. Waltera Adey. Podczas badań przeprowadzonych na rafie koralowej, zaobserwował on pozytywny wpływ glonów na jakość wody. Zdobytą wiedzę wykorzystał do zaprojektowania filtra, stosowanego z powodzeniem w wielu profesjonalnych akwariach morskich.

Jak działa filtr glonowy?

Glony podobnie jak rośliny wyższe pobierają z wody: azotany, fosforany, związki azotu, żelazo, miedź i CO2. Przy udziale światła przeprowadzają proces fotosyntezy. W ten sposób oczyszczają wodę ze związków szkodliwych dla ryb i koralowców. Utrzymują biologiczną oraz chemiczną równowagę zarówno w naturze jak i w akwarium. Dodatkowo w akwariach, w których działa filtr glonowy tworzy się peryfiton biorący czynny udział w filtracji biologicznej. Algae Scrubber nie usuwa z wody materii organicznej, która jest pokarmem ryb, koralowców i innych mieszkańców akwarium.

Zalety filtrów glonowych

Stanowią naturalną metodę filtracji opartą na procesie fotosyntezy. Są świetnym rozwiązaniem do zbiorników morskich, w których utrzymuje się podwyższony poziom azotanów i fosforanów. Sprawdzają się w mocno obciążonych systemach z dużą obsadą ryb. Poprawiają jakość wody i stabilność biologiczną zbiorników rafowych z wymagającymi koralowcami SPS. Pomagają w problemach z glonami w akwarium, ponieważ makroglony (Chaetomorpha) w filtrach stanowią konkurencję pokarmową dla niepożądanych glonów porastających zbiorniki i w znacznym stopniu ograniczają ich rozwój. Mogą być stosowane w akwariach bez suma i/lub bez odpieniacza.

Jeżeli masz jakieś pytania na ich temat skontaktuj się z ekspertami Trzmiel.com.pl






Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium