Chłodzenie akwarium morskiego

Zbyt niska temperatura w akwarium morskim źle wpływa na jego mieszkańców, ale za wysoka oznacza wyrok śmierci. Większość zwierząt morskich znosi okresowe zmiany temperatury i potrafi się do nich przystosować, pod warunkiem, że nie przekraczają one zakresów tolerancji danego gatunku. Wszystkie zwierzęta zmiennocieplne, źle reagują na gwałtowne wahania tego parametru. Idealnym rozwiązaniem problemu jest zamontowanie dwóch systemów regulacji temperatury. Ogrzewania pozwalającego na podniesienie temperatury i chłodzącego, który odpowiada za ograniczenie ciepła i zapobiega przegrzaniu zbiornika. Do podgrzewania wody używamy grzałek z termostatem, a wodę chłodzimy przy pomocy wentylatorów lub chłodziarek innego typu. 

Po co chłodzimy akwaria?

Większość zwierząt morskich hodowanych w akwariach to organizmy zmiennocieplne. Nie potrafią same wytwarzać ciepła ani skutecznie obniżać temperatury ciała, przyjmują temperaturę otoczenia, czyli wody, znajdującej się w zbiorniku. Podwyższona temperatura  zwiększa ich metabolizm. A więc i zapotrzebowanie na tlen oraz substancje odżywcze. Dodatkowo szybki metabolizm oznacza wydalanie większej ilości metabolitów, źle wpływających na czystość wody. Słowem powstaje środowisko skrajnie niekorzystne dla jego mieszkańców. Brak tlenu w połączeniu z toksynami prowadzi do zagłady życia. A jeszcze a dochodzą zaburzenia fizjologiczne i możliwość termicznej denaturacji białek, która zachodzi w temperaturze powyżej 40 stopni C. Potocznie mówimy, że akwarium się ugotowało i niestety jest to prawda. Ale nie zawsze musi dochodzić do aż tak drastycznych zjawisk, na temperatury występujące u nas latem bardzo źle reagują korale, zwłaszcza te pochodzące z chłodniejszych terenów. A do hodowli zwierząt zimnowodnych, chłodzenie wody w akwarium jest niezbędnie konieczne.

Jak działa chłodzenie do akwarium?

Z chłodziarkami wentylatorowymi mamy do czynienia codziennie czy to w postaci wentylatorów biurkowych, komputerowych czy nawiewów w samochodzie. Są one tak powszechne ponieważ pracują wydajnie i zużywają niewiele prądu. Nic więc dziwnego, że wentylatorowe chłodzenie akwarium stosujemy je także w akwarystyce morskiej. Parowanie wywołane działaniem wentylatora schładza zbiornik. Im jest intensywniejsze, tym szybciej woda uzyska pożądaną temperaturę. Sprzyja temu otwarcie lub uchylenie pokrywy. Wentylatory montujemy na krawędzi akwarium lub wewnątrz pokrywy, tak aby zapewnić stałą wymianę powietrza. Ponieważ woda intensywnie paruje konieczna jest kontrola zasolenia i uzupełnianie ubytków wodą demineralizowaną. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stałej dolewki, która zapobiega wahaniom parametrów wody. Dostępne są również chłodziarki oparte na wymiennikach ciepła, czyli podobne do naszych domowych lodówek. W takim modelu schładzanie wody w akwarium, odbywa się poprzez przepływ przez urządzenie. Chłodziarki tego typu są wydajniejsze niż wentylatory i nie wywołują gwałtownego parowania, ale są też znacznie droższe. Eksperci z Trzmiel.com.pl pomogą w wyborze odpowiedniego sytemu chłodzenia do Twojego zbiornika. 

 



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium