Napowietrzacze do akwarium

Pierwsze pompy mebranowe nazywano brzęczykami, ponieważ podczas pracy słyszalne było delikatne brzęczenie. Współczesne modele są pozbawione tego efektu. Ciche napowietrzacze do akwarium zostały starannie zaizolowane i często w ich nazwach można znaleźć, angielskie słowo silent, oznaczające ciszę. Zakup samego napowietrzacza umożliwia dowolną konfigurację urządzenia i ścisłe dopasowanie do aktualnych potrzeb akwarysty.

Do czego służy napowietrzacz do akwarium?

Po prostu do napowietrzania. Czyli do tłoczenia powietrza  z zewnątrz akwarium, pod pokrywę, bezpośrednio do wody. Dzięki temu uzyskujemy cyrkulację wody i wymianę gazową pomiędzy środowiskiem wodnym, a powietrzem atmosferycznym. Czyli wzbogacamy wodę o życiodajny tlen. Pęcherzyki powietrza rozpuszczają się w wodzie i pękają  jak bańka mydlana, rozpraszając film bakteryjny na powierzchni wody. Dzięki temu zastępują lub wspomagają filtr powierzchniowy. Ruch powietrza w wodzie powoduje mieszanie się poszczególnych warstw, co prowadzi do wyrównania temperatury i dokładnego rozprowadzenia substancji odżywczych dla roślin. Może również być napędem do filtra gąbkowego lub podżwirowego, transportować wodę do kotnika zawieszonego na krawędzi akwarium, oraz zasilać inkubator dla artemii, ryb lub krewetek.

Pompka napowietrzająca powinna stać ponad akwarium. Jeżeli jednak chcemy ją umieścić poniżej lustra wody koniecznie powinniśmy na wężyku zamontować zaworek przeciwzwrotny. W przypadku braku dopływu prądu istnieje możliwość grawitacyjnego przepływu wody do pompki, co grozi uszkodzeniem urządzenia i zalaniem podłogi. Napowietrzacz nie musi działać w trybie ciągłym, może być uruchamiane wtedy, gdy jest to konieczne, włączany manualnie lub przy użyciu urządzenia sterującego.

Jaki napowietrzacz wybrać?

Warto wziąć pod uwagę takie kryteria jak: wydajność pracy, głośność, pobór prądu, sposób montażu, wielkość i wygląd. Najcichsze napowietrzacze do akwarium są praktycznie niesłyszalne. W opisach poszczególnych produktów znajdują się szczegółowe zalecenia producentów co do akwarium, w którym ma pracować dany model. Jeżeli jeden napowietrzacz ma obsługiwać więcej zbiorników zalecaną wydajność, należy pomnożyć przez objętość wszystkich akwariów i dodać niewielki zapas. Pobór prądu ma niewielkie znaczenie w przypadku małych napowietrzaczy zużywających 3-4 W. Natomiast w przypadku profesjonalnych pomp różnice mogą być odczuwalne. Napowietrzacze to urządzenia łatwe w montażu i użytkowaniu. Wystarczy podłączyć ze sobą zakupione elementy, zamontować w akwarium, część przeznaczoną do pracy w wodzie i uruchomić brzęczyk. Ze względu na to, że leży zwykle w pobliżu akwarium ważnym kryterium podczas zakupu jest jego wygląd i wielkość. Na szczęście w sklepie Trzmiel wybór w tym asortymencie jest ogromny.



Aquael Miniboost 100 napowietrzacz pompka Aquael Miniboost 100 napowietrzacz pompka
Producent: Aquael

Wysyłka w: 24h

Cena: 45,00 zł
szt.
zobacz więcej
Hailea ACO-9620 Pompa napowietrzająca Hailea ACO-9620 Pompa napowietrzająca
Producent: Hailea

Wysyłka w: 24h

Cena: 214,99 zł
szt.
zobacz więcej
Aquael Miniboost 200 napowietrzacz pompka Aquael Miniboost 200 napowietrzacz pompka
Producent: Aquael

Wysyłka w: 24h

Cena: 55,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium