Opcje przeglądania

Skimmery do oczek wodnych

Skimmery czyli filtry powierzchniowe używane są, w akwariach morskich i słodkowodnych, do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń powierzchniowych. Są to urządzenia, które niewątpliwie warto posiadać w oczku wodnym. Ich zadanie polega na usuwaniu wszystkich zanieczyszczeń pływających po tafli wody. Wspomagają działanie filtracji, usuwając materię organiczną zanim opadnie na dno. Zanieczyszczenia powierzchniowe wydają się być tylko problemem kosmetycznym, wpływającym na estetykę zbiornika. Ale to tylko pozory, po opadnięciu na dno, rozkładają się wytwarzając szkodliwe substancje, sprzyjające rozwojowi glonów. Dodatkowo utrudniają wymianę gazową i podczas letnich upałów mogą doprowadzić do przyduchy i śmierci ryb. Skimmery do oczek wodnych są wręcz niezbędne w ogrodach: obsadzonych drzewami i krzewami zrzucającymi liście, oraz roślinami kwitnącymi. Powierzchniowe zanieczyszczenia, to nie tylko opadające jesienią liście, to także płatki kwiatów, pył, kurz i film bakteryjny, które osadzają się na tafli przez cały sezon. Problemy z pływającymi zanieczyszczeniami znikają jedynie zimą, gdy oczko pokryte jest lodem. 

Jak działa skimmer?

Simmery w oczku wodnym to przystawki do pompy lub urządzenia z własnym napędem. Skimmer składa się z pojemnika, który unosi się na powierzchni wody zasysając wodę z powierzchni stawu. Wraz z wodą do umieszczonego wewnątrz sita wpływają zanieczyszczenia unoszące się na powierzchni. Po zapełnieniu pojemnika wystarczy opróżnić jego zawartość. Odpada uciążliwe wyławianie pojedynczych listków czy płatków. Skimmer bez napędu, posiada odpowiednie króćce umożliwiające połączenie z pompą, za pomocą węża. Może swobodnie pływać na powierzchni wody lub być ustawiony na podstawce wyposażonej w teleskopową rurę. W obu przypadkach pływaki automatycznie dostosowują położenie skimmera do zmieniającego się poziomu wody w oczku.

Jaki skimmer wybrać?

Skimmer musi być dostosowany wielkością  powierzchni oczka. Zalecany jest spory pojemnik, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Należy często kontrolować czy pojemnik nie jest przepełniony. Skimmer możemy podłączyć do króćca ssącego pompy zasilającej filtr, aby część wody zasysana była ze skimmera, a reszta z dna oczka. W tym celu montujemy trójnik. Jest to  korzystne rozwiązanie, umożliwiające jednoczesne usuwanie zanieczyszczeń spod i znad powierzchni wody. Z drugiej strony osobne zasialnie daje nam pełna kontrolę nad urządzeniem. Główna filtracja powinna działać w sposób ciągły, a skimmer możemy uruchamiać, przy pomocy programatora czasowego, na kilka godzin.

Skimmer docenią zwłaszcza właściciele oczek, którzy przez cały sezon ręcznie wyławiają zanieczyszczenia ze swojego zbiornika. Jeżeli masz problemy z zanieczyszczeniem powierzchni wody zamów już dzisiaj odpowiedni skimmer na Trzmiel.com.pl.

  • nowość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium