Filtry do oczka i zestawy filtracyjne do oczka wodnego

Czysta woda w oczku to nie tylko kwestia estetyki. Woda jest środowiskiem życia dla ryb i roślin. Aby mogły się prawidłowo rozwijać i rozmnażać, potrzebują czystego, zdrowego środowiska. Oczka wodne czy stawy ogrodowe, to w porównaniu do jezior i mórz maleńkie zbiorniki. Ich głębokość też zwykle nie jest imponująca. Nawet w tak niewielkich zbiornikach może powstać równowaga biologiczna, ale stabilizacja wodnego ekosystemu trwa latami. Zakładając zbiornik wodny liczymy na szybki efekt i nie mamy ochoty na wielomiesięczna walkę z glonami czy przyglądanie się czemuś, o wyglądzie brudnej kałuży. Chcemy mieć obsadzoną roślinami ozdobę, z krystaliczną wodą, w której pływają kolorowe ryby. Aby osiągnąć taki efekt stosujemy filtrację. Filtry odpowiadają za czystość mechaniczną i biologiczną wody, wspomagają jej napowietrzanie i utrzymują równowagę biologiczną, przez cały sezon.

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna ma kluczowe znaczenie dla zachowania klarowności wody w oczku. Usuwa materię organiczną: glony, części roślin niezjedzony pokarm czy odchody ryb. W ten sposób zmniejsza ilość toksyn powstających w wyniku jej rozkładu. Za filtrację mechaniczną odpowiada filtr, nazywany wstępnym. Może on być integralną częścią systemy filtracyjnego lub osobnym urządzeniem. Jego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń stałych i przygotowanie wody, do procesu odbywającego się w filtrze biologicznym. Filtry mechaniczne mają różną budowę i sposób działania. Wkłady odpowiedzialne za filtrację mechaniczną muszą być regularnie czyszczone, dlatego warto wybrać filtr, który można łatwo umyć np. poprzez płukanie wsteczne. Najbardziej zaawansowane modele czyszczą wkłady automatycznie, bez konieczności otwierania filtra.

Filtracja biologiczna

W naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, działa cykl azotowy. Materia organiczna tworzy detrytus, który jest rozkładany przez grzyby i bakterie. Początkowym produktem tych przemian jest amoniak NH3. Amoniak ma nieprzyjemny drażniący zapach i w dużych dawkach jest szkodliwy dla organizmów żywych. Bakterie nitryfikacyjne utleniają amoniak NH3 do azotynu NO2, który także jest toksyczny. Na szczęście wydajna filtracja biologiczna błyskawicznie przekształca go, w azotan NO3, zużywany przez rośliny. Działanie filtracji biologicznej oparte jest na aktywności bakterii, które dodajemy podczas uruchamiania oczka. Bakterie warto uzupełniać w określonych okolicznościach np. podczas podmian wody. Filtr do oczka zapewnia miejsce do osiedlenia się bakterii, dostarcza im wodę wraz ze związkami azotu i tlen potrzeby w procesie nitryfikacji. W części biologicznej filtra możemy umieścić dodatkowe wkłady chemiczne usuwające nadmiar fosforu, zmieniające pH czy np. węgiel aktywny pochłaniający leki używane podczas kuracji chorych ryb.

Jak wybrać filtr?

Producenci ściśle określają do jakiej wielkości oczka czy stawu przeznaczają dany filtr. Wybierając filtr do oczka wodnego sprawdzamy: szybkość przepływu i pojemność samego filtra, a co za tym idzie ilość i rodzaj wkładów jakie zamierzamy w nim zastosować. Możemy zdecydować się na kompletny zestaw filtracyjny do oczka wodnego, wyposażony w pompę lub dokupić filtr, do pompy, którą już posiadamy. W obu przypadkach mamy do wyboru filtry: ciśnieniowe lub przepływowe.  Dodatkowymi elementami filtra mogą być np.: lampa UV czy nowość jaką jest WiFi. 

Filtr ciśnieniowy umieszczamy w dowolnym miejscu, nie jest zależny od grawitacji, ponieważ woda płynie w nim pod ciśnieniem. Wypływającą z niego wodę możemy wykorzystać do napędzania kaskady czy strumyka. Taki filtr można ukryć w ziemi, nie musi znajdować się powyżej lustra wody. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, w tym segmencie filtrów, są nowoczesne, automatyczne filtry ciśnieniowe Pondlik. Nie wymagają czyszczenia w trakcie sezonu, a ich działanie można kontrolować, przy pomocy aplikacji w telefonie. 

Filtry przepływowe korzystają ze zjawiska grawitacji. Pompa tłoczy wodę do pojemnika filtra, z którego wypływa ona swobodnie pod wpływem przyciągania ziemskiego. Aby filtr zadziałał musi być umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie oczka i koniecznie powyżej lustra wody. Częstym dodatkiem do filtrów przepływowych są prefiltry w postaci filtrów bębnowych. Pełnią one rolę filtra mechanicznego i poprawiają wydajność systemu filtracji. Wszystkie opisane filtry dostępne są w sklepie Trzmiel.com.pl

 

Zestaw SET 34 Filtr do oczka 10000L + Pompa 3000l/h Zestaw SET 34 Filtr do oczka 10000L + Pompa 3000l/h
Producent: Aquael

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 660,99 zł
szt.
zobacz więcej
Zestaw SET 6 Filtr do oczka 25000L + Pompa 10000l/h Zestaw SET 6 Filtr do oczka 25000L + Pompa 10000l/h
Producent: Trzmiel

Wysyłka w: 24 godziny

Cena: 1 054,00 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium