Napowietrzanie w oczku wodnym

Większość naturalnych zbiorników wodnych radzi sobie z napowietrzaniem czy natlenianiem bez ingerencji człowieka. Wodę dolewa deszcz, napowietrza wiatr. Aby zbiornik funkcjonował bez problemów musi być zachowana równowaga biologiczna. Wystarczy niewielkie zachwianie tej równowagi aby doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Co roku latem słyszymy o zakwitach sinic, masowym śnięciu ryb i innych problemach. Winne tych sytuacji są ekstremalnie wysokie temperatury panujące na Ziemi od kilkunastu lat w związku ze zmianami klimatycznymi postępującymi z roku na rok. Również zima to bardzo trudny okres dla zwierząt wodnych. Taflę wody skuwa lód, a woda ochładza się. Zmniejsza się ilość światła docierającego do roślin, wydajność fotosyntezy spada do minimum i zaczyna brakować tlenu. Dokładnie te same zjawiska występują w oczku wodnym, tyle, że ze zdwojoną siłą, ze względu na jego stosunkowo niewielkie rozmiary. W celu zapobiegnięcia śnięciu ryb stosujemy napowietrzanie oczka wodnego zimą.

Co dokładnie oznacza napowietrzanie?

Napowietrzanie polega na wpompowaniu dużych ilości powietrza jak najbliżej dna zbiornika. Przy tym należy zwrócić uwagę aby powietrze było maksymalnie rozdrobnione. Tylko małe bąbelki powietrza mają szansę na skuteczne rozpuszczenie się w wodzie. Jednak napowietrzanie odbywa się dwutorowo. Pęcherzyki powietrza docierając do powierzchni zbiornika pękają, tym samym rozbijają znajdujący się na jej powierzchni kożuch bakteryjny  jednocześnie wprawiając w ruch całą taflę wody. Oba te działania usprawniają, a niekiedy umożliwiają, wymianę gazową pomiędzy wodą i powietrzem. Napowietrzanie stosowane jest zarówno w zbiornikach naturalnych jak i sztucznych, zwłaszcza tam gdzie hodujemy sporo ryb, a rośliny pełnią tylko rolę ozdobną. Przemieszczanie się pompowanego powietrza w oczku wodnym wyrównuje jego temperaturę, rozprowadza nawozy dla roślin. Wreszcie dzięki napowietrzaniu ograniczany rozwój glonów i emisję szkodliwych gazów powstających przy braku tlenu.

Kiedy napowietrzać oczko wodne?

Napowietrzanie jest konieczne zawsze gdy posiadamy sporo ryb, a ilość roślin jest niewielka co ma miejsce w każdym nowo założonym oczku wodnym. W dni pochmurne ale również słoneczne kiedy panuje wysoka temperatura. Jesienią gdy tlen zużywany jest przez rozkładające się liście wyławiane przez skimmery. I wreszcie zimą, zima jest trudnym okresem dla ryb. Te mogą przezimować w oczku przy spełnieniu określonych warunków, oczko wodne musi mieć głębokość powyżej 1,3 m. Ryby spowalniają funkcje życiowe, przebywają w pobliżu dna, ale pomimo letargu w dalszym ciągu oddychają tlenem. Pewność dostarczenia tlenu na odpowiednim poziomie w oczku wodnym zimą zapewnia napowietrzanieNapowietrzanie oczka wodnego w zimie jest bardzo ważne. Po pierwsze większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Niektóre wręcz hibernują w postaci kłączy i nie uczestniczą w procesie fotosyntezy. Podczas krótkich pochmurnych zimowych dni do tych, które zachowują aktywność zimą dociera dużo mniej światła. Wreszcie zbiornik zamarza odcinając dostęp powietrza atmosferycznego. Od wieków ludzie dostarczali powietrze pod lód wykuwając przeręble, te prędzej czy później zamarzną i trzeba wykuwać nowy otwór. Zamarzanie przerębla można ograniczyć czy wręcz zablokować stosując napowietrzanie wraz z grzałką. Dzięki zastosowaniu napowietrzania oczka wodnego na zimę, ryby bezpiecznie przetrwają, a całe oczko wodne szybko obudzi się na wiosnę z zimowego snu. Zastosowanie specjalistycznych produktów bakteryjnych ze szczepami bakterii przeżywających w temperaturach od 3,3 do - 8 stopni umożliwi start oczka wodnego na wiosnę bez glonów.  Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą pomp i zestawów napowietrzających w sklepie Trzmiel, w razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium