Absorbenty pochłaniacze - Wkłady filtracyjne do akwarium

Niezwykłe właściwości węgla aktywnego znane są od dawna, był wykorzystywany w produkcji alkoholi, przemyśle spożywczym i farmacji. Siłą rzeczy trafił również do akwarium, gdzie klaruje wodę i usuwa pozostałości leków. Jednak był to dopiero początek mariażu akwarystyki z chemią. Postępujące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że nie każda woda nadaje się do celów spożywczych i hodowli ryb. Dlatego naukowcy opracowali szereg środków usuwające przemysłowe zanieczyszczenia chemiczne. Wiele z nich znalazło zastosowanie w akwarystyce.

Wkłady jednorazowe

Do tej kategorii możemy zaliczyć wszystkie substancje, które po oczyszczeniu wody ulegają zapełnieniu i należy je wymienić na nowe. Skutecznie usuwają fosforany PO4, krzemiany Si O2, azotany NO3, azotyny NO2, amoniak NH4, miedź Cu czy jak węgiel resztki leków. Należy je umieścić w specjalnej siatce wewnątrz filtra lub w miejscu o dużym przepływie wody. Producenci w opisie deklarują orientacyjny czas działania poszczególnych wkładów. Skuteczność działania monitorujemy regularnie wykonując testy. Jeżeli wykazują znaczny wzrost stężenia, usuwanego związku, wkład należy wymienić.

Wkłady poddawane regeneracji

Wkłady podlegające regeneracji to jedna z najnowszych technologii, którą zastosowano w akwarystyce. Są to żywice jonowymienne. Mają zdolność do selekcji jonów występujących w wodzie, trwale przyłączają te substancje niepożądane, pozostawiając przydatne, takie jak minerały i witaminy. Żywice działają selektywnie co oznacza, że jedne wychwytują NO2 i NH4, inne NO3. Woreczki z żywicą umieszczamy wewnątrz filtra tak aby zapewnić odpowiedni przepływ wody. Po usunięciu z wody określonej ilości danego związku, wkład ulega zapełnieniu. Zauważymy to sprawdzając wyniki testów wody. Po zapełnieniu, wkład usuwamy z filtra i poddajemy regeneracji. Zwykle używanymi regeneratorami są: podchloryn sodu lub sól kuchenna. Nie mogą być one stosowane zamiennie! Podczas regeneracji trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Po regeneracji w podchlorynie żywicę zanurzamy w roztworze preparatu Prime, Aquatan lub innego usuwającego chlor. Po starannym wypłukaniu woreczek może wrócić do filtra, proces ten powtarzamy w miarę potrzeby. 

Osobną grupę tworzą żywice zmiękczające wodę. Stosujemy ją na zewnątrz akwarium w celu przygotowania wody do podmian lub podobnie jak poprzednie umieszczamy w filtrze. Mają one zdolność wychwytywania jonów odpowiedzialnych za twardość wody. Z zależności od zaprogramowania zmniejszają twardość ogólną GH lub węglanową KH. Po wyczerpaniu mogą być regenerowane, roztworem kwasu lub soli. Szczegółowe zalecenia znajdują się w opakowaniu. Dodatkowo żywice wychwytują z wody związki organiczne i mikroskopijne zawiesiny. Pomagają usuwać jej zabarwienie wywołane przez korzenie. Dzięki działaniu pochłaniaczy uzyskujemy wodę, nie tylko oczyszczoną ze zbędnych produktów przemiany materii ale także idealnie przezroczystą dającą efekt zawieszenia ryb w powietrzu. Sprawdzone wkłady chemiczne dostępne są na Trzmiel.com.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium