Podłoża do roślin w akwarium

Rodzaj podłoża w dużej mierze decyduje o kondycji roślin. Oczywiście wiele zależy także od zastosowanego nawożenia i oświetlenia, oraz innych czynników. Wybierając rodzaj podłoża należy zwrócić uwagę na takie cechy jak granulacja, zawartość substancji odżywczych i wpływ na parametry wody. Poniżej postaramy się przybliżyć zalety poszczególnych podłoży.

Gotowe podłoża

To zdecydowanie najlepsze podłoże dla roślin. Jeżeli planujemy akwarium typowo roślinne np. typu holederskiego, jest to najlepszy wybór. Gotowe podłoże ma odpowiednią granulację i specjalny skład umożliwiający uprawę różnych gatunków. Dzięki swojej strukturze, gotowe podłoża, stopniowo uwalniają składniki odżywcze i są doskonałym siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych. Starannie dobrane komponenty stabilizują pH i obniżają twardość wody, w akwarium. Tym samym stwarzają optymalne środowisko, nie tylko dla roślin ale także dla wielu gatunków ryb i krewetek. Podłoża te mają zróżnicowana barwę, więc bez trudu dopasujemy je, nie tylko do planowanej obsady roślinnej, ale także do aranżacji. Dobrej jakości podłoże długo krystalizuje wodę i zachowuje pozostałe właściwości. Zwłaszcza jeżeli jest użytkowane w połączeniu z dobrze mineralizowaną wodą z filtra RO i dodatkowo wspomagane nawozami w płynie

Substrat

Jeżeli nie chcemy rezygnować ze żwiru, lub innego podłoża dekoracyjnego, a jednocześnie interesuje nas uprawa trudniejszych roślin, możemy zastosować substrat. Substrat jest bazą zawierającą nawozy, umożliwiającą bujny rozrost systemu korzeniowego. Rozsypuje się go na dnie akwarium, jako podkład. Następnie substrat przykrywa się kilkucentymetrową warstwą warstwą wierzchnią, która uniemożliwia wymywanie nawozów z podłoża. Zyskujemy możliwość hodowli ciekawych gatunków roślin, jednocześnie mamy taki wystrój jaki nam się najbardziej podoba. Wielu producentów proponuje gotowe zestawy składające się z substratu i starannie dobranego “podłoża dekoracyjnego”. Nazwa podłoże dekoracyjne jest w tym przypadku nieco myląca ponieważ, spełnia ono wiele praktycznych funkcji. Jest siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych, magazynuje nadmiar składników odżywczych i przyczynia się do zahamowania rozwoju glonów. Pozatym posiada oryginalną barwę, której nie znajdziemy w popularnych żwirkach. Doskonale uzupełnia działanie substratu.

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami sklepu Trzmiel, którzy chętnie udzielą szczegółowych informacji na temat doboru konkretnego podłoża.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium