Filtry kubełkowe

Filtry kubełkowe zawdzięczają swoją nazwę pojemnikowi na media filtracyjne, który przypomina kubełek. Jest to jeden z najlepszych systemów filtracyjnych. Jednocześnie pełni rolę filtra mechanicznego, biologicznego i chemicznego. 

Filtr kubełkowy co to takiego?

Filtr kubełkowy to filtr zewnętrzny akwariowy zbudowany z: węża zasysającego wodę, kubełka zawierającego media filtracyjne i drugiego węża odprowadzającego wodę z powrotem do akwarium. Cały system zasilany jest pompą wirnikową zintegrowaną z głowicą lub zamontowaną na wężu. Kubełek nie zabiera miejsca w akwarium, wręcz przeciwnie powiększa objętość, znajdującej się w obiegu wody, umożliwiając zwiększenie obsady zbiornika i stabilizację parametrów. Wewnątrz kubełka mogą znajdować się koszyki na media filtracyjne ułatwiające czyszczenie i wymianę wkładów. Ich szeroka gama pozwala na zróżnicowanie zadań stojących przed filtrem kubełkowym. W przypadku dużego akwarium, możemy zdecydować się na rozdzielenie filtracji mechanicznej i biologiczno-chemicznej, na 2 osobne filtry. Jeden będzie zbierał zanieczyszczenia mechaniczne za pomocą gąbki i włókniny. A drugi zapewniał czystość biologiczną i chemiczną dzięki wkładom ceramicznym oraz zastosowaniu: węgla aktywowanego, purigenu, phosguardu itp. Jeżeli filtr kubełkowy do akwarium ma pełnić tylko tę drugą rolę, koniecznym dodatkiem jest filtr wstępny-prefiltr. W przypadku jego braku w wyposażeniu fabrycznym, polecamy zakup w sklepie Trzmiel, wraz filtrem, prefiltra eheim. Ważnym czynnikiem decydującym o skutecznej pracy kubełka jest dobór i ułożenie mediów. Musi ono być dostosowane do kierunku przepływu w filtrze, brudna woda powinna  zostać wstępnie oczyszczona przez wkłady mechaniczne, w tym prefiltr i dopiero później trafić na złoże biologiczne. Należy w tym zakresie przestrzegać zaleceń producenta.

Kiedy montujemy filtry zewnętrzne do akwarium?

Różne wielkości kubełka pozwalają na zastosowanie w akwariach o różnej wielkości i także gęsto zarybionych. Otwartych lub przykrytych pokrywą. Hodowlanych i ozdobnych. Regulowany przepływ umożliwia uzyskanie optymalnej filtracji bez wywoływania tak zwanej pralki, uniemożliwiającej rybom normalne pływanie. Filtr zewnętrzny do akwarium może być fabrycznie wyposażony w grzałkę, filtr powierzchniowy -skimmer i lampę UV. Możemy go także rozbudować o te elementy kupując je w naszym sklepie razem z filtrem. Wylot węża można przekształcić w deszczownicę pełniąca rolę napowietrzacza lub zastosować inną końcówkę z załączonego zestawu. Filtry kubełkowe ustawiane są poza zbiornikiem, zazwyczaj w szafce akwariowej. Ukryte dla oczu obserwatora i praktycznie niesłyszalne dla ucha. W akwarium montowane są tylko łatwe do zamaskowania: rurki wlotowe i wylotowe, co zapewnia estetyczny wygląd zbiornika.

Jaki filtr wybrać?

Filtr kubełkowy dobieramy pod względem objętości akwarium, przy czym duża objętość filtra nie dyskwalifikuje go do małego akwarium, pod warunkiem, że jest możliwość regulacji przepływu. Ilość litrów przepompowywana przez filtr w ciągu godziny to kolejny ważny czynnik decydujący o przydatności w danym biotopie. Kolejnym sprawa, na którą warto zwrócić uwagę to energooszczędność, pozornie droższe filtry renomowanych producentów zużywają znacznie mniej energii elektrycznej co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i jest przyjazne dla środowiska. Miłośników elektroniki zainteresują zapewne modele wyposażone w panel sterowania, regulujące poszczególne parametry. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno małe filtry do akwariów poniżej 100 l jak i te przeznaczone do zbiorników o pojemności nawet 1500l. Łatwe w obsłudze dla początkujących i zaawansowane technicznie. W stałej ofercie posiadamy sprawdzone i niezawodne filtry renomowanych marek takich jak: Aquael, Eheim, Hydor, Fluval, Jbl, Aquanova oraz inne.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium