Reaktory wapnia

Myśląc o akwarium morskim często mamy przed oczami rafę koralową. A rafę tworzą koralowce twarde budujące szkielety z minerałów. Do konstrukcji rafy potrzebna jest struktura z minerałów, które koralowce pobierają z wody. Jedną z metod uzupełniania wychwytywanych przez koralowce substancji jest stosowanie  reaktorów wapnia.

Jak działa reaktor?

Reaktor pozwala na utrzymanie równowagi jonowej w akwarium rafowym. Składa się z przezroczystej, szczelnej rury, do której wsypujemy specjalny zasyp aragonitowy, zawierający naturalny żwir koralowy bogaty w substancje mineralne. Do reaktora doprowadzona jest woda z akwarium, wzbogacona o dwutlenek węgla, z butli. Taka woda ma odczyn kwaśny, co pozwala na stopniowe uwalnianie minerałów. Dozowana przez pompę woda płynie dość wolno sukcesywnie, wypłukuje minerały z zasypu i uzupełnia je w akwarium. Chodzi o to żeby ilość dostarczanych pierwiastków była równa ich zużyciu. 

Zalety reaktorów.

Jest to proste i bezpieczne urządzenie dozujące minerały. Może być schowany sumpie. W większym zbiorniku bogato porośniętym przez korale twarde, reaktor bardzo ułatwia dozowanie minerałów, utrzymuje równowagę jonową i pozwala na spore oszczędności. Wystarczy regularnie uzupełniać wkład reaktora i dwutlenek węgla w butli. Dobry reaktor powinien posiadać system usuwania nadmiaru dwutlenku węgla (CO2), aby nie dostawał się on do akwarium i nie obniżał pH. Aby zapobiec niekontrolowanemu spadkowi odczynu warto zastosować kontroler pH. Dodatkowym plusem stosowania reaktora jest klarowność wody, która jest znacznie lepsza niż przy innych metodach dozowania wapnia. Odpowiedni zestaw oraz komplet wkładów wybiorą dla Was eksperci z Trzmiel.com.pl



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium