Reaktory

Reaktory to różnego rodzaju pojemniki na media o aktywnym przepływie. Zwykle mają kształt cylindra. Zbudowane są z przezroczystej rury, wewnątrz której przepływa woda. Dla ich działania kluczowe są: kierunek przepływu, prędkość przepływającej wody oraz wkłady o odpowiednich właściwościach.

Jak działają reaktory?

Do wnętrza cylindra, pompa tłoczy z akwarium wodę , która przepływa przez określone media filtracyjne. Media takie pochłaniają niepożądane substancje lub wzbogacają wodę o niezbędne pierwiastki. Bardzo istotny jest sposób poruszania się wody oraz czas jej kontaktu z mediami. Zbyt szybki przepływ ogranicza kontakt i woda nie zostanie odpowiednio oczyszczoną lub nie zdąży się wystarczająco zmineralizować. Zbyt słaby może całkowicie zahamować proces filtracji. Dlatego poszczególne reaktory posiadają zróżnicowana budowę umożliwiająca optymalne wykorzystanie konkretnych mediów filtracyjnych. W reaktorach może zachodzić filtracja biologiczna lub chemiczna, nie są to filtry oczyszczające wodę w sposób typowo mechaniczny. Wszystkie reaktory potrzebują napędu w postaci odpowiedniej pompy, w przypadku niektórych zalecane jest stosowanie dodatkowych urządzeń sterujących.

Ze względu na rodzaje mediów reaktory dzielimy na:

Reaktory wapnia służą do wzbogacania wody w substancje mineralne potrzebne koralowcom do budowy rafy. Współpracują z elektronicznymi kontrolerami pH

Reaktory glonowe to filtry biologiczne o wysokiej wydajności oczyszczające wodę z azotanów i fosforanów na drodze fotosyntezy. Wzbogacają wodę w tlen redukując poziom dwutlenku węgla i stabilizują pH.

Reaktory biopellet to filtry zapewniające stały zoptymalizowany przepływ wody przez polimery stanowiące źródło organicznego węgla. W nich namnażają bakterie, skutecznie oczyszczające wodę ze związków takich jak azotany i fosforany. Bakterie te stanowią również pokarm korali i innych mieszkańców akwarium.

BIO reaktory zraszane służą do pracy z biologicznymi złożami zraszanymi. Doskonale współpracują ze wkładami ceramicznymi i biopolimerami. W reaktorze mogą zachodzić procesy nitryfikacji i denitryfikacji a więc znajdują zastosowanie zarówno w akwariach słodkowodnych jak i morskich.

Wszystkich informacji na temat doboru reaktora do konkretnego akwarium udzielą nasi eksperci z Trzmiel.com.pl



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium